Pandemi Saçları Da Vurdu!

"Pandemiden sonra saçlardaki hasarı düzeltmekle uğraşıyoruz"

kısa saçlar pandemi
Pandemi
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından en çok etkilenen alanlardan biri de güzellik sektörü oldu. 

Pandemi döneminde hemen hemen birçok kişide kısa ve küt saçları görmeye başladık. Bu stili kullanmanın evde insanlara daha kolay geldiğini belirten Saç Stilisti Kuaför Volkan Kartal, saçların pandemiden nasıl etkilendiğini ve kuaförlük sektörünün Türkiye’deki yerini anlattı.

Aylarca Saçları Düzelttik

Pandemide en çok sipariş verilen ürünler kuaför malzemeleri olmuş, bunların hasara yol açtığı da söyleniyor. Siz neler söylemek istersiniz?

Pandemi döneminde insanlar evlerinde saçlarını kesti, düzeltti, boyadı, sonrasında ise bu saçlarda büyük hasarlar oluştu. Her üç müşterimizden birinin saçı bu şekilde aylardır biz pandeminin neden olduğu saçlardaki hasarı düzeltmekle uğraşıyoruz. Hatalar oldu, koyulaşmalar oldu. Sonrasında bunları düzeltmek kolay olmadı. Ortalama salonlarımıza bizim günde 60-90 kişi giriyor, inanır mısınız en az 30’u saçları sıkıntılı. Pandemide boyanıp zarar görmüş saçlar… Bu süre onları düzeltmekle geçti. Maddi manevi aslında karşı tarafa bir külfet oluyor.

Pandemi Döneminde Tercih Kısa Saçlar Oldu

Pandemide insanların yöneldiği saç stili oldu mu?

İnsanlar daha kısa ve küt saçları tercih etti. Biz hayalet kesim dediğimiz kesim çıkardık. Kullanıcı çok rahat etti. Bu şekilde yüzlerce saç kestim ve çok güzel dönüşler alıyoruz. Çünkü bu saç modeli yıkarken, tararken ve boyarken kullanıcıyı zorlamıyor.

Yeni Modeller Çıktı

Pandemi sonrası yeni saç stilleriniz hakkında ipucu verir misiniz?

Volkan Kartal markası olarak sektöre yön verdiğimizi biliyoruz. Daha önce söyleşilerde saç stilleri hakkında bilgi verdim. Bu söyleşiyi okuyanlar bizden önce o saç stillerini yapmaya başladılar. Bu nedenle bu kez ipucu vermeyeceğiz ancak çok güzel saç stillerimizin olduğunu söyleyebilirim.

Dünyaya Açılımın İlk Adımı

Mesleki olarak yeni projeleriniz var mı?

Meslekten iyi para kazanan lüks yaşam süren bir arkadaşım vardı, bir gün bulunduğumuz ortamda genç bir kız ona mesleğini sordu ‘Müteahhit’ cevabını verince şaşırdım. Bana, kuaförlüğün üçüncü sınıf işletme gibi algılandığını söyledi. O gün kendime söz verdim, önce çalıştığım salonun en iyisi, sonra ülkemin en iyi kuaförü olacağım. Açtığım kuaför salonuna dünyanın her yerinden insanlar getireceğim ve basit olarak algılanan bu mesleğe statü kazandıracağım. 2014’te bir salon açtım şu anda 2021’e giriyoruz bana göre dediğim her şeyi yaptım ve artık bu mesleği esnaflıktan çıkartıp bir işadamı statüsüne soktuğuma inanıyorum.

Hedefleri olan bir insanım, pandemiden sonra hayata geçecek projem Londra’da Volkan Kartal salonu açacağız. Ben yine Türkiye’de olacağım ama markayı dünyaya açacağız bunun ilk başlangıcını Avrupa’dan yapacağız. Pandemiden sonra çok güzel şeyler olacağına inanıyorum.

Türkiye Dünyanın En İyisi

Dünyada kuaförlük mesleği Türkiye ile kıyaslandığında ne durumda?

Türkiye kuaförlük alanında dünyanın en iyisi. Önceden hanımefendi bize geldiği zaman yurt dışında bir stilistin saçını gösterirdi. Şimdi onlar bizim yaptığımız saçları gösteriyorlar. Artık örnek biziz. Kaynak: Akşam

 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski