Şirketlerin Büyüme Performansı Açıklandı

TÜRKİYE’NİN EN HIZLI BÜYÜYEN 100 ŞİRKETİ BELLİ OLDU

en büyük on şirket
TOOB 

Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi açıklandı. Cirosunu 2 yılda yüzde 5 bin 808 oranında artıran İstanbul merkezli Tripenia Bilişim Turizm firması ilk sırada yer aldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) iş birliğinde ve Vodafone Business sponsorluğunda düzenlenen "TOBB Türkiye 100 Ödül Töreni", TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu’nda yapıldı. 

Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un da katıldığı törende açıklanan en hızlı büyüyen 100 şirketin içinde yazılım-bilişim sektöründen 19 firma yer aldı. Bu sektörü 11 şirket ile makine ekipman imalatı izledi. Vodafone Business desteğiyle yürütülen çalışmada, Cirosunu 2 yılda yüzde 5 bin 808 oranında artıran İstanbul merkezli Tripenia Bilişim Turizm firması ilk sırayı aldı. İlk 100’deki şirketler, Türkiye’den 13 kat daha hızlı büyüdü. Çalışma sonucunda listeye 29 ilden 32 ayrı sektörden şirket girdi. En hızlı büyüyen şirketlerin 33’ü İstanbul’dan, 14’ü Ankara, 9’u ise İzmir’den çıktı.

Bakan Mehmet Muş, törende yaptığı konuşmada yeni destek mekanizması hazırladıklarını açıkladı. Muş’un konuşması şöyle:

“EL ELE VERİRSEK ÜSTESİNDEN GELEMEYECEĞİMİZ SORUN YOK: Özel sektörün büyümesi için yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Mevcut sorunların çözümü mümkün. El ele verirsek üstesinden gelemeyeceğimiz sorun yok. Ticaret Bakanlığı olarak özel sektörün ihtiyaçlarına yönelik destek mekanizmalarını sürekli güncel tutuyoruz. İç ve dış ticaret süreçlerini bir bütün olarak ele alan bakanlığımız, isabetli kararlar almayı ve bu kararları hızlı şekilde uygulamayı öncelemektedir. Ekonomimizin dünyanın en gelişmiş ekonomileri arasında yer almasını sağlamak hedefi doğrultusunda, elimizdeki tüm politika araçlarını adil, şeffaf ve güvenilir bir ticaret ortamını tesis etmek üzere çalışıyoruz.

YENİ DESTEK MEKANİZMALARI İÇİN ÇALIŞILIYOR: Ekonominin büyümesi ve sürdürülebilir temellere oturtulması için özel sektörün katkısıyla önemli çalışmalar yapılıyor. Yakın gelecekte farklı alanlara ve sektörlere odaklanan yeni destek mekanizmalarımızı sizlerle paylaşma fırsatı bulacağız.”

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da törende Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketinin büyüme ortalamasının yüzde 498 gibi çok yüksek bir oran olduğunu belirtti. Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

“BU ŞİRKETLER ÜLKE ORTALAMASININ 13 KAT ÜSTÜNDE BÜYÜME: Bu şirketler ülke ortalamasının 13 kat üstünde büyüyerek çok verimli üretim gerçekleştirdi. Yine aynı süre içinde, çalışan başı üretimlerini, yani verimliliklerini ise ortalama yüzde 212 artırdılar. 2019 yılında her bir şirket ortalama, 65 milyon TL’lik satış yaptı. Yine her biri ortalama 113 kişiye istihdam sağladı. 2017-2019 döneminde Türkiye 100 şirketlerinin istihdamı yüzde 148 arttı. Türkiye 100 şirketlerinin yüzde 76’sı ihracat yapıyor. Tam 78 farklı ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Böylesine büyük başarılar gösteren ve Türkiye 100’e girmeye hak kazanan şirketlerimizi yürekten kutluyorum. Bu başarı elbette kendiliğinden gelmiyor. Hızlı büyüyenler hem genç hem yenilikçi hem de sürdürülebilir şirketler. Herkesin bildiği işleri, çok farklı bir anlayışla yapıyorlar. Dijital teknolojiyi çok iyi kullanıyorlar. Çalışanların eğitimine ayırılan kaynak masraf olarak görmüyor, buna büyük önem veriyorlar.

 

En Hızlı Büyüyen 10 Şirket:

1- Trıpenıa Bilişim Turizm Seyahat Acentası ve Ticaret AŞ

2 - Türktem Bilişim Yemekçilik Temizlik İnşaat Gıda Sanayi Ve Ticaret Ltd. Şti.

3- Finder Yangın Güvenlik Elektronik Sistemler Mühendislik Sanayi Ve Ticaret AŞ

4- 3e Elektro Optik Sistemler Sanayi Ve Ticaret Ltd.Şti.

5- Sare Mağazacılık Konfeksiyon İthalat İhracat Sanayi Ve Ticaret AŞ

6- Macellan Bilişim Danışmanlık Ticaret Ltd. Şti.

7- İmt Sera Otomasyon Elektrik Tarım Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Ltd. Şti.

8- Zerodensıty Yazılım AŞ

9- Newtech Kimya AŞ

10- Göktekin Enerji AŞ

Kanyak: anka haber ajansı

 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski