2022 Yılının Yükselen Moda Trendi: Mini Etek

60'lı yıllardaki çığır açıcı etkisinden bugüne dek mini etek, moda sahnesindeki yerini hiç terk etmedi. Her yıl farklı form ve desenlerle yenilenen mini eteği, başlangıcından 2022 yılının yükselen trendleri arasındaki yerine dek mercek altına alıyoruz.

mini etek

Mini Etek Moda Sahnesine Ne Zaman Girdi?

Mini etek moda sahnesine 60'lı yıllarda girse de tarihi çok daha öncesine dayanıyor. Sadece adı 'mini etek' olarak geçmedi ve trendlerde de özel bir yeri olmadı. Arkeologlar, mini eteğe benzer parçalara M.Ö 1390-1370 yılları arasında rastladıklarını söyleseler de resmi olarak moda dünyasına kazandırılması Londra merkezli tasarımcı Mary Quant ve Parisli André Courrèges tarafından 60'lı yıllarda olmuştu. Hatta o dönemin kültür devrimi sayılan "Swinging London"ın da resmi üniformasına dönüşmüştü. Tenisçiler, artistik patenciler, ponpon kızlar ve dansçılar tarafından giyilen mini etek artık herkesin ulaşabileceği bir konumda yerini almıştı.

Mini Etek ve Sinema Arasındaki İkonik İlişki

Mini eteğin DNA'sında yer alan devrimsel içgüdü beyazperdenin iddialı karakterlerinin de radarına girdi ve onlarla özdeşleşti. Stilde bir güç unsuru sayılan mini etek, kendinden emin karakterlerin vazgeçilmez parçasına dönüştü. Beyazperdenin ikonik karakterlerinin mini etek stiline yakından bakıyoruz.

mini etek tarihi

Mini Etek ve Müzik Arasındaki Güçlü Bağ

Y ve Z kuşağının ilham perileri arasında üst sıralarda yer alan; Britney Spears, Christina Aguilera veya Beyonce gibi müzik sektörünün güçlü isimleri sadece sesleriyle değil yıllar içinde stilleriyle de bir ikona dönüştüler. Mini eteğin devrimsel gücünden payını alanlar arasında yer alan müziğin güçlü isimlerini bir araya getirdik.

gigi hadid mini etek

2022 Yılının Yükselen Moda Trendi: Mini Etek

Mini eteğin güncellenen modern versiyonlarıyla Miu Miu ve Prada gibi yüksek moda markalarının podyumlarında yer alması, 2022 yılının yükselen moda trendlerine girmesinde etkili oldu. Üstelik podyumdan sokağa transfer olan mini eteklerin bulaşıcı etkisi hızla yayılırken, ilkbahar-yaz mevsiminin aranılan stili olacağının da sinyallerini veriyor. kaynak: alem com


 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski