Vajinusmus Tedavi Edilebilir!

vajinusmus

Her 10 kadından birinde görülen vajinusmus, tedavi edilebilir!

Neredeyse her 10 kadından birinde görülen Vajinusmus'un batı ülkelerine göre Türkiye’de daha yaygın olduğunu ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zeynep Doğan Artaş,bu sorunun teşhis edildiğinde kısa sürede tedavi edilebileceğini söyledi. İşte vajinusmusla ilgili bilmeniz gerekenler.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Cinsel Terapist Op. Dr. Zeynep Doğan Artaş, kadınlarda en çok görülen Vajinismus ile ilgili bilgi verdi. Vajinismus’un kadınlarda en sık görülen cinsel işlev bozukluklardan biri olduğunu belirten Op.Dr. Zeynep Doğan Artaş,” Ülkemizde batı ülkelerine göre daha yaygındır. Neredeyse her 10 kadından birinde görülen bu sorun teşhis edildiğinde kısa sürede tedavi edilebilir. Vajinismus problemine sahip olan kadınlar kendi cinsel kimliklerinde bir eksiklik olduğunu düşünürler ve eşlerine karşı suçluluk hissederler. Tedavi edilmeyen vajinismus hastalığı çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına neden olarak boşanmaya kadar varan ciddi ailevi problemlere yol açabilir. Doğum kanalının dar ya da küçük olması ile hiçbir ilgisi bulunmayan bu hastalık, ilişki sırasında istemsiz bir şekilde kasılma halidir. Vajinismus hastalığına sahip olan kadınlar genellikle bacaklarını sımsıkı kapatarak ilişkiye izin vermez”dedi.

Vajinismus hastalığının kadının cinsel hayatının hangi dönemine rastladığına göre sınıflandırıldığına dikkat çeken Artaş,” İlk kez cinsel ilişkiye giren kadınlarda görülebildiği gibi cinsel hayatı normal iken sonradan vajinismus problemine yakalanan kadınlarda da görülebilir. Hastalık primer vajinismus ve sekonder vajinismus olmak üzere ikiye ayrılır. İlk cinsel ilişkisinde doğum kanalının kasılarak cinsel ilişkiye girememesi primer vajinismus problemi olarak tanımlanır. Bu sınıftaki kadınlar doğum kanalına giren herhangi bir şeye karşı da kasılma problemi yaşar. Primer vajinismus dediğimiz bu durumun altında yatan temel neden ilk gece korkusudur. Cinsel hayatı normal seyreden bir kadının ağrılı bir jinekolojik muayene, düşük, kürtaj, zor bir doğum gibi travmalar yaşaması sonucu meydana gelen sonradan gelişen sekonder vajinismus hastalığının temelinde de korku yatar”ifadelerini kullandı.
                                                         kaynak: iha

 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski