Kriz!

6`lı Masa

Türkiye’de bir ayda yaşanan gündem başka bir ülkede on yıllık zamana denk gelir. Büyük bir deprem felaketinin ortasında yaşanan, politikacıların pragmatist yaklaşımı sonucu bir anda deprem gündeminin önüne geçen 6’lı masadan bahsediyorum. İnsanlığın kendi eliyle oluşturduğu her sistem kriz yaratmaya müsaittir. Ama önemli olan kriz anında ve sonrasında krize müdahale kapasitesinin yeterli olup olmadığı konusudur.

Kriz - 6`lı Masa - Millet İttifakı - Ahmet Aytaç
Kriz - 6`lı Masa - Millet İttifakı - Ahmet Aytaç

Seçim ekonomisi yazı dizisine depremden dolayı ara vermiştim. Birkaç yazıda iktidar partisinin avantajlarından ve dezavantajlarından bahsetmiştim. Yazıların sonunda fikrimi beyan etmiş ve seçimi yine de iktidar partisinin kazanacağı tahminimi korumuştum. Yine aynı fikirdeyim!

Muhalefetin seçim programı

Siyasi değerlendirmeleri konunun uzmanlarına bırakarak 6’lı masanın, yani Millet İttifakı’nın ekonomi  programını değerlendirmek istiyorum. Yine avantajları ve dezavantajları başlıklarında değerlendirme yapacağım. Önce avantajlarını yazarak başlayayım.

Millet İttifakını oluşturan partilerin, 20 yıllık bir iktidara karşı ilk defa toplu bir görüntü vermeleri ve seçimden önce bir mutabakat metni açıklamaları çok alışık olmayan seçmenler açısından olumlu bir gelişmedir. Büyük bir krize dönüşebilecek ve belki de ittifakın dağılmasıyla sonuçlanacak bir konuda ortak irade ile çözüm bulup toplumun güvenini yeniden tesis etmek elbette kolay bir şey değildi. Ancak ilk büyük sınavlarını başarıyla geçmiş bir ittifakın iktidar açısından da kolay bir rakip olmayacağı herkesin malumudur.

Devamını okumak için linke tıklayınız.

https://kalegundem.com/author/ahmet-aytac/ahmet-aytacin-kaleminden-kriz/

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski